
Prije 61 godinu, 1964. započela je s radom organizirana arhivska djelatnost na području Bihaća i današnjeg Unsko-sanskog kantona. Tim povodom, u JU Gradskoj galeriji Bihać, 15. aprila 2025. godine, upriličeno je otvaranje izložbe „Kroz fondove i zbirke Arhiva Unsko-sanskog kantona“, koja predstavlja jedan dio vrijedne i stare arhivske građe koju baštini Arhiv Unsko-sanskog kantona.
Cilj obilježavanja godišnjice arhivske djelatnosti u USK, kao i upriličene izložbe, jeste isticanje važnosti arhivske građe za historiju, nauku, državotvornost te rad države i njenih institucija.
Izložbu je otvorio direktor Arhiva Federacije, mr. sc. Hajrudin Ćuprija, a otvorenju su, između ostalih, prisustvovali predstavnik Grada Cazina, Jusuf Bajraktarević te predstavnici Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK, Adisa Eminoglu, Aldin Okanović i Neira Pašić.
Husein Hadžić, direktor Arhiva Unsko-sanskog kantona, obratio se prisutnima ističući značaj rada ovog Arhiva i njegove građe te naglasio važnost zajedničkog rada u očuvanju i prikupljanju arhivske građe.
- Počeli smo 1964. godine upravo na današnji dan da bi danas kao Arhiv Unsko-sanskog kantona imali gotovo 7.000 metara arhivske građe, 320 arhivskih fondova, 25 zbirki i zbirku rijetkosti. Dokumentacija u digitalnoj formi obuhvata razdoblje od 16. stoljeća do Austro-Ugarske, dok od 1880. godine posjedujemo originalnu arhivsku građu. Kroz ovu građu pratimo historijske tokove - od Austro-Ugarske, Kraljevine Jugoslavije, NDH, Socijalističke Jugoslavije, pa sve do nezavisnosti Bosne i Hercegovine - kazao je direktor Hadžić.
Na događaju se obratio i direktor Arhiva Federacije, Hajrudin Ćuprija, koji je naglasio širi društveni i kulturni značaj arhivske djelatnosti, bitnost očuvanja dokumentacije kroz digitalizaciju građe te izrazio stav o bitnosti uključivanja svih institucija u jačanju i opremanju kapaciteta arhiva na području države.
- U Bosni i Hercegovini još uvijek nije dovoljno razvijena svijest o značaju arhiva. Osim stručne, kulturne i upravne funkcije, arhivi imaju ključnu ulogu u izgradnji nacionalnog identiteta i očuvanju kolektivnog pamćenja. Danas, kada obilježavamo i Dan Armije RBiH, važno je istaći da arhivi čuvaju i dokumente o ratnim dešavanjima, o agresiji, o istini koju moramo prenijeti mladim generacijama. Nažalost, u BiH još nemamo ni jednu namjenski izgrađenu zgradu arhiva, iako su arhivi rodni list jedne države - istakao je direktor Ćuprija.
Arhiv Federacije, između ostalog, koordinira i savjetodavno usmjerava rad kantonalnih arhiva. Stoga, i na ovaj način, Arhiv Federacije daje svestranu podršku funkcioniranju i jačanju svih arhiva na području Bosne i Hercegovine. Sretni smo da imamo priliku obilježavati ovakve jubileje, te još jednom, čestitamo Arhivu Unsko-sanskog kantona na šezdesetogodišnjoj tradiciji uspješnog rada i djelovanja u osnaživanju i promoviranju arhivske struke, ali i kulture i historije naše države Bosne i Hercegovine.