Projekt je realizova Arhiv Federacije BiH u saradnji sa Udruženjem "Žene borci 92-95", JU Arhiv Unsko-sanskog kantona i JU Muzej Tešanj.
Na okruglom stolu je učestvovala potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović koja je čestitala Dan Armije RBiH i ukazala na značaj današnjeg događaja.
- Prvi put na ozbiljan način govorimo o značaju žene u oslobodilačkom ratu. Bez žena, njihove uloge, mislim da rezultat odbrane BiH bi bio drugačiji - izjavila je Mahmutbegović.
O značaju žena u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini govorio je i v.d. direktor Arhiva Federacije BiH Hajrudin Ćuprija.
- Obilježavamo 30. godišnjicu od formiranja Armije BiH. Nažalost, žene nisu na adekvatan način tretirane shodno onome što su one uradile tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Podsjećam da se u Armiji BiH borilo 5.360 žena, 13 je odlikovano Zlatnim ljiljanom, od njih 13, devet je posthumno - istakao je Ćuprija. - Izložba sadrži 387 jedinica od kojih je 183 novinskih članka i dokumenata iz fondova, te 204 fotografije od 40 samih učesnica i pripadnica Armije RBiH. Obuhvaćeni su svi korpusi u Bosni i Hercegovini. U narednom periodu je neophodno pokrenuti inicijativu da se izgradi spomen-obilježje za heroine Bosne i Hercegovine, kao i spomen-soba i da ih na taj način otrgnemo od zaborava - pojasnio je Ćuprija.