HUMANITARNA ORGANIZACIJA UDRUŽENJA PENZIONERA “SANUS”
Sign: BA-AF/HOUPS
Humanitarna organizacija udruženja penzionera “Sanus” osnovana je na Osnivačkoj Skupštini građana penzionera Bosne i Hercegovine 30. oktobra 1993. godine. Humanitarna organizacija udruženja penzionera “Sanus” prestala je sa radom 2004. godine.
Građa Humanitarne organizacije udruženja penzionera “Sanus” se sastoji od općih akata, pravne, personalne i finansijske dokumentacije.
Građa: raspon građe: 1993–2004; 17 arhivskih kutija, (2 d/m); sumarno-analitički inventar; jezik u građi: bosanski; pismo u građi: latinica.
ODJEL JAVNIH RADOVA I ZAPOŠLJAVANJA “LORA”
Sign: BA-AF/OJRZL
Fondacija za održivi razvoj Sarajevo osnovana je Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine 2001. godine. Nastala je spajanjem Fondacije lokalnog razvoja (FLR) i Fondacije za obuku, zapošljavanje, demobilizaciju, reintegraciju i javne radove. Fondacija za održivi razvoj je prestala s radom 2015. godine.
Građa Odjela javnih radova i zapošljavanja “Lora” sastoji se od općih akata, pravne, personalne, finansijske i projektne dokumentacije.
Građa: raspon građe: 1996–2001; 242 arhivskih kutija, (24 d/m); sumarno-analitički inventar; jezik u građi: bosanski; pismo u građi: latinica.
UDRUŽENJE / DRUŠTVO BOŠNJAČKO-HRVATSKOG PRIJATELJSTVA / DRUŠTVA HRVATSKO-BOŠNJAČKOG PRIJATELJSTVA
Sign: BA-AF/DHBP
Udruženje Društvo bošnjačko-hrvatskog prijateljstva / Društvo hrvatsko-bošnjačkog prijateljstva Sarajevo je osnovano na Osnivačkoj sjednici održanoj 22. juna 1995. godine sa sjedištem u Sarajevu. Područje djelovanja Društva bošnjačko-hrvatskog prijateljstva / Društva hrvatsko-bošnjačkog prijateljstva Sarajevo je Federacija Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Sljedećih godina osnivaju se podružnice u Banovićima, Ilidži, Srednjem, Dobrinji, Olovu, Kraljevoj Sutjesci, Hadžićima, Varešu, Bihaću, Lukavcu, Tuzli, Kiseljaku, Fojnici, Kreševu, Konjicu, Živinicama, Gunji i Travniku. Društvo bošnjačko-hrvatskog prijateljstva / Društvo hrvatsko-bošnjačkog prijateljstva prestaje s radom 2005. godine Odlukom Vanredne skupštine Udruženja.
Građa Udruženja Društva bošnjačko-hrvatskog prijateljstva / Društva hrvatsko-bošnjačkog prijateljstva Sarajevo se sastoji od općih akata, pravne, finansijske, kao i dokumentacije članova društva i njihovih podružnica.
Građa: raspon građe: 1995–2005; 9 arhivskih kutija, (1 d/m); sumarno-analitički inventar; jezik u građi: bosanski, hrvatski; pismo u građi: latinica.
UNIJA UDRUŽENJA CIVILNIH ŽRTAVA RATA
Sign: BA-AF/UUCŽR
Unija udruženja civilnih žrtava rata Federacije Bosne i Hercegovine nastala je kao pravni nasljednik Republičkog odbora Udruženja civilnih žrtava rata Bosne i Hercegovine, odnosno Unije udruženja civilnih žrtava rata Bosne i Hercegovine. Djelatnost Unije udruženja civilnih žrtava rata Bosne i Hercegovine, a kasnije Unija udruženja civilnih žrtava rata Federacije Bosne i Hercegovine, regulisana je Statutom Saveza civilnih invalida rata Bosne i Hercegovine. Savez civilnih invalida rata Bosne i Hercegovine je dobrovoljna društvena humanitarna i samoupravna organizacija građana Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine, koji su dobili invalidnost usljed ranjavanja, povreda ili oboljenja nastalih zlostavljanjem od strane fašističkih okupatora i domaćih izdajnika, ranjavanjem tokom ratnih operacija, ranjavanjem ili povredama zadobijenim eksplozijom zaostalog ratnog materijala, kao i žrtve neprijateljskog djelovanja.
Građa fonda Unije udruženja civilnih žrtava rata Federacije Bosne i Hercegovine sastoji se od djelovodnih protokola i upisnika, završenih premeta osnovne djelatnosti, prepiski, planova, programa i izvještaja rada, finansijske dokumentacije i drugog.
Građa: raspon građe: 1972–2009; 29 arhivskih kutija, 12 knjiga, 15 sveski interne evidencije, (4 d/m); sumarno-analitički inventor; jezik u građi: bosanski, hrvatski, srpski, dok je manji dio građe prilikom korespondencije i saradnje s međunarodnim udruženjima korišten engleski, njemački i slovenački jezik; pismo u građi: latinica.
CRVENI KRIŽ OPĆINE ZENICA
Sign: BA-AF/CKOZ
Crveni križ općine Zenica je osnovan i počeo s radom 1931. godine. Statusne promjene tokom narednog perioda nisu zabilježene. U periodu 1992–1995. godine Crveni križ općine Zenica obavlja vrlo važnu ulogu u socijalnom zbrinjavanju kako domaćeg stanovništva općine Zenica, tako i izbjeglica koji su masovno pristizali na slobodnu teritoriju općine Zenica iz svih dijelova Bosne i Hercegovine.
Arhivska građa se sastoji od izbjegličkih kartona s podacima o kretanju, datumu prihvatanja, broju članova porodice koji su u periodu 1992–1995. godine dolazili i boravili na području općine Zenica, gotovo iz svih dijelova Bosne i Hercegovine kao i iz zemalja regiona (Kosova, Srbije, Hrvatske i Crne Gore).
Građa: raspon građe: 1992–1995; 140 registratora, (14 d/m); djelimično sređena; jezik u građi: bosanski; pismo u građi: latinica.