ZAJEDNIčKA MOLITVA ZA SREBRENICU
Arhiv Federacije Bosne i Hercegovine priredio je u Puli 31. januara 2012. veliku meðunarodnu izložbu posvećenu srpskom genocidu nad Bošnjacima Srebrenice u ljeto 1995. godine. Izložbu je manifestovalo je prijateljstvo izmeðu naroda Bosne i Hercegovine i Hrvatske koje je iskazano aktivnom suorganizacijom Matice Hrvatske. Na izložbi Arhiva Federacije su se okupili i aktivno sudjelovali u radu saborski zastupnik Nedžad Hodžić, zamjenik muftije za Hrvatsku Aziz ef. Hasanović kao i monsinjor Ivan Milovan, porečko-pulski biskup, koji su izrekli i molitve. Prigodnim riječima skupu se obratio i gradonačelnik Pule Boris Miletić rekavši da se zločin ne može zaboraviti ali da je ljudska veličina u praštanju.
Velikom broju prisutnih govorio je direktor Arhiva Federacije Adamir Jerković. On je govorio i o prilikama u Bosni i Hercegovini rekavši izmeðu ostalog:
„Vi vidite da smo mi u BiH ponovno izloženi napadima iz Republike Srpske, koji sada drugim metodama pokušavaju uraditi ono što nije pošlo za rukom Karadžiću i Mladiću. Oni danas 'tumače' kako je Bosna i Hercegovina prosti zbir Federacije BiH i Republike Srpske, da je ona nastala udruživanjem entiteta, pri čemu je zanemarena činjenica da je Republika Srpska nastala u ratu, na krvi, teroru i genocidu i da je meðunatrodna zajednica nametnula dejtonski sporazum kako bi spriječila dalja krvarenja. Mi znamo da u Republici Srpskoj čine sve da pokažu svijetu kako je BiH - država invalid, nemoćna da bilo šta uradi. Srpski separatisti žele umoriti svijet Bosnom i Hercegovinom. Nama je poznato da oni samo čekaju povoljnu priliku da izvrše secesiju, a da bi se to dogodilo potrebno je da meðunarodna zajednica napusti Bosnu i Hercegovinu, na čemu oni insistiraju. Uz sve to, obezbijedili su i politički podršku jedne veće i jedne manje hrvatske stranke koje imaju čak i isto ime. Iz tih stranaka kažu da djeluju u ime trećeg naroda a rade, zapravo, za treći entitet. Ali mi u Bosni i Hercegovini znamo da ima hrvatskih stranaka koji participiraju u Vladi Federacije BiH i rade punim kapacitetom da sačuvaju državu Bosnu i Hercegovinu. To nas ohrabruje jer smo uvijek vjerovali da hrvatski narod koliko god voli Republiku Hrvatsku toliko je u svom dobrom dijelu za nezavisnu državu Bosnu i Hercegovinu. Poruka je svima koji se nadaju nestanku Bosne i Hercegovine da, ipak, samo sanjaju, jer BiH je preživjela Otomansko Carstvo i Austrougarsku monarhiju i ona se ne može uništiti“- rekao je izmeðu ostalog direktor Arhiva Federacije Adamir Jerković u Puli prilikom otvaranja izložbe o srebreničkom genocidu.
Izložbu „Srebrenički memento“ je otvorila Emina Kaltak, predsjednica Vijeća bošnjačke nacionalne manjine u Puli.
Prilog na HRT1 o izložbi Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine u Puli | |
U zgradi Hrvatskih branitelja u Puli održana izložba Arhiva Federacije |
Otvaranje izložbe- Adamir Jerković |
Govorio je i gradonačelnik Pule Boris Miletić |
Direktor Adamir Jerković i drž. službenik Hadžija Hadžiabdić slušaju obraćanje gradonačelnika Pule |
Sllijeva na desno- pulsko-porečki biskup msgn. Ivan Milovan, svećeniik iz Pule,Adamir Jerković, zam.muftije u RH Aziz ef. Hasanović, državni službenik Hadžija Hadžiabdić i Goran Crnković (ravnatelj riječkog arhiva) |
U narodnoj nošnji iz Bosne dočekivane su zvanice |
Direktor Adamir Jerković daje izjavu za Hrvatsku televiziju |
Sa izložbe Arhiva Federacije u Puli |
Avaz pisao je 2.2.2012. o još jednom velikom uspjehu Arhiva Federacije
IZLOŽBA MARTIRIJ SREBRENICE - MEMENTO
Sve to nije bilo tek ružan san...
Šesnaest i pol godina prošlo je od srebreničke tragedije - jednog od najvećih zločina i genocida 20. stoljeća, za vrijeme kojega je naočigled čovječanstva prolivena nedužna krv devet tisuća Bošnjaka, i to samo zato što su bili muslimani, rekao je na otvorenju izložbe "Martirij Srebrenice - Memento" u Domu hrvatskih branitelja u Puli direktor Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine Adamir Jerković. Istaknuo je da nitko nije nedužan, jer nitko nije učinio išta da bi se stalo na kraj masakru, kojemu su svjedočili iz fotelja.
- Ponekad mi se čini da je sve što se dogodilo bio tek ružan san, ali fašizam još stanuje ovdje, a njegovi imperijalni snovi nisu umrli. Srebrenica predstavlja vrh spirale zla nastale na temelju velikosrpskog sna i opomenu svim slobodoljubivim ljudima, jer pokazuje što se dogaða kada zločinci ureðuju svijet po svojim zamislima. Na žalost, moramo se zadovoljiti time da odgovaraju samo pojedinci, iako je odgovoran cijeli srpski sistem, rekao je u dirljivom osvrtu Jerković. Dodao je da se sada drugim metodama pokušava napraviti ono što se onomad nije uspjelo postići.
Tako je nastala Republika Srpska, na teroru i genocidu, dok se Bosna i Hercegovina prikazuje kao država-invalid, nemoćna da bilo što učini. Za krajnji secesionistički čin čeka se prilika, a podršku priskrbljuje politička partija, naveo je Jerković.
- Hrvatski narod radi za Bosnu i Hercegovinu, iako su vjekovni prijatelji nakratko uperili oružje jedni u druge. Povijest nas je naučila da naši narodi mogu zajedno raditi kao meðunarodno priznati i neovisni, zaključio je.
Aziz efendija Hasanović, zamjenik glavnog muftije za Hrvatsku, te porečki i pulski biskup Ivan Milovan pomolili su se s prisutnima i istaknuli važnost opraštanja. Meðutim, preduvjet za oprost te nastavak poticanja mira i tolerancije je priznavanje krivnje, dodao je Hasanović izražavajući žaljenje zbog toga što otvorenju izložbe nisu prisustvovali predstavnici pravoslavne vjeroispovijesti.
- Zahtijevamo ljubav, jer srce vjernika samo njome može biti ispunjeno. U suprotnom on nije vjernik, bez obzira na to kako se nazivao, poručio je Hasanović. Putem fotografija popraćenih tekstovima izložba svjedoči o strahotama kojima je bilo podvrgnuto stanovništvo u takozvanoj "zaštićenoj zoni" - muškarci, dječaci, žene, pa čak i trudnice. Autor Edis Mesihović dao je povijesni presjek ljeta 1995., iza kojega su ostale brojne masovne grobnice, mnoge od kojih još uvijek nisu otkrivene, te beskrajno mezarje u Potočarima.
Otvorenje je bilo obogaćeno glazbenom točkom na harmonici Samira Nurkića te pročitanim kratkim isječkom iz djela Murisa čorbića "Lom duše". Organizatori izložbe, koju je moguće pogledati do 7. veljače, jesu Arhiv Federacije BiH, Vijeće bošnjačke nacionalne manjine i KUD Bosne Istarske županije te Matica hrvatska - ogranak Fažana.
(I. N. TURKOVIć)
http://www.glasistre.hr